Niemcy: rosną ceny producentów u naszych sąsiadów

21-02-2022 13:48
W styczniu ceny producentów w Niemczech ponownie wzrosły. W relacji rok do roku dynamika wzrostu inflacji wyniosła aż 25 proc. Oczekiwano wzrostu na poziomie 24,2. Wzrost wskaźnika PPI jest coraz mocniejszy odczuwalny w cenach dóbr konsumpcyjnych. Wysoki dzisiejszy odczyt powoduje, że nie należy spodziewać się, aby wzrost wskaźnik CPI został zahamowany.
Niemcy: rosną ceny producentów u naszych sąsiadów

Ceny producentów niemieckich nadal silnie rosną. Wzrost w styczniu miesiąc do miesiąca (porównując do grudnia) wyniósł 1,9 proc. w ujęciu sezonowym. Bez wyrównania sezonowego PPI m/m pokazał wartość 2,2 proc. Co prawda w grudniu wskaźnik m/m był na poziomie 4,9 proc. ale wówczas był to efekt wystrzału w górę kosztów energii.  Ceny dynamicznie rosły we wszystkich podsektorach.   Dane te z pewnością będą wywierać presję na EBC, od którego rynek będzie wymagał przynajmniej lekkiego znormalizowania polityki pieniężnej. 

Inflacja PPI w Niemczech, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.