Niemcy: lockdown do końca marca

04-03-2021 10:19
Po czterech miesiącach zamrożenia gospodarki kanclerz Niemiec oraz premierzy krajów związkowych zdecydowali wczoraj wieczorem aby utrzymać lockdown u naszych zachodnich sąsiadów do 28 marca. Ustalono również etapowy plan ponownego otwarcia poszczególnych sektorów gospodarki.
Niemcy: lockdown do końca marca

Angel Merkel podkreśliła, że w ty momencie najważniejsze jest odpowiedzialne podejmowanie kolejnych działań, które mają iść w kierunku otwierania gospodarki. W pierwszej kolejności planowane jest złagodzenie rygorystycznych ograniczeń prywatnych kontaktów. To zostanie wprowadzone już w przyszły poniedziałek. Od 8 marca zapowiedziano otwarcie targów ogrodniczych, kwiaciarni oraz księgarni. Ograniczone możliwości luzowania restrykcji mogą być wprowadzane w tych częściach kraju, gdzie zachorowalność będzie utrzymywać się poniżej 7-dniowego progu stu nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Następne  etapy wychodzenia z restrykcji będą ściśle uzależnione od tego, czy poprzednie luzowania nie przyczyniły się do rozwoju epidemii.

Szacunki pokazują, że ostatni lockdown może zmniejszyć PKB Niemiec w I kwartale o 4 proc. Koszty ekonomiczne tych decyzji będą oscylować wokół 35 mld. euro.

Należy podkreślić, że wskaźnik zachorowalności wśród osób w wieku powyżej 85 lat znacznie spadł od początku roku co jest zasługą masowych szczepień. To silny argument przemawiający za możliwością normalizacji gospodarki. W Niemczech planowane jest wykonywanie masowych testów od kwietnia. Proces ten ma zmniejszyć ryzyko infekcji.

Od wiosny zatem spodziewane jest silne ożywienie gospodarcze w Niemczech. W ubiegłym roku po zniesieniu restrykcji wzrost w III kwartale wyniósł aż 8,5 proc – to pokazuje jak szybko następuje odbicie po zniesieniu lockdown-u.

Te informacje stały się pretekstem do wzrostów na frankfurckiej giełdzie. Kontrakt CFD na niemiecki indeks DAX odbija dziś o poranku z poziomu 13 890 pkt. do 14 053 pkt. Kurs DE30 cały czas oscyluje wokół historycznych szczytów (14 190 pkt.).  

 

Wykres DE30 (kontrakt CFD na niemiecki indeks DAX), interwał H4, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.