Niemcy: kolejny wzrost inflacji producenckiej

20-05-2021 11:47
Niemieckie ceny producentów ponownie wzrosły. Odczyt kwietniowy zmiany rok do roku wyniósł 5,2 proc. Największy wzrost dotyczy w dalszym ciągu półproduktów. Coraz częściej jednak zauważalny jest skok cen produktów końcowych.
Niemcy: kolejny wzrost inflacji producenckiej

Wysoki odczyt wskaźnika PPI z w jakimś stopniu przełoży się na wyższe ceny dóbr i usług konsumpcyjnych. Pamiętajmy jednak, że usługi dominują w niemieckim koszyku indeksu cen konsumpcyjnych, zatem wpływ na inflację CPI będzie, ale ograniczony.

Wzrost cen producentów wynika z wysokiego popytu oraz z problemów z podażą niektórych półproduktów. Wzrost o 5,2 proc. r/r to najwyższa dynamika od 10 lat.

Inflacja CPI pozostanie prawdopodobnie w najbliższym czasie na poziomie umiarkowanym, pomimo wzrostu indeksu PPI. Dynamiczny wzrost CPI były realny, gdyby płace rosły dużo szybciej, co na razie jest mało prawdopodobne, patrząc na rosnącą stopę bezrobocia w Niemczech.

Na dane euro zareagował lekkim umocnieniem w stosunku do dolara amerykańskiego. Aktualnie EUR/USD jest na poziomie 1,2186

Inflacja producencka, zmiana rok do roku, źródło: tradingeconomics.com

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.