Niemcy: inflacja PPI najwyższa w historii

20-01-2022 12:47
Dziś rynek poznał jak kształtują się ceny producentów w Niemczech. Dynamika wzrostu rok do roku pokazała 24,2 proc. co stanowi największą dynamikę od czasu rozpoczęcia zbierania statystyk, czyli od 1949 roku. Inflacja PPI jest podbijana głównie przez wzrost cen energii.
Niemcy: inflacja PPI najwyższa w historii
Wskaźnik PPI dla Niemiec

Wskaźnik PPI wzrósł z 19,2 proc. do 24,2 proc. To pokłosie rosnących cen energii, które zwiększyły się o ponad 15 proc. w zestawieniu do listopada. W ujęciu rok do rok energia podrożała o niespełna 70 proc. Mowa tu głównie o energii elektrycznej i gazie ziemnym. 

W związku z takim rozwojem sytuacji na poziomie producentów, ceny konsumpcyjne prawdopodobnie również będą nadal wyraźnie rosły. W styczniu stopa inflacji będzie prawdopodobnie nieco niższa niż w grudniu (+5,3%), ponieważ efekt czasowego obniżenia podatku od towarów i usług w drugiej połowie 2020 r. wyłączy porównanie rok do roku. Obecnie jednak wiele wskazuje na to, że inflacja jeszcze przez jakiś czas utrzyma się powyżej poziomu 4%.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.