NBP pod presją

06-04-2022 14:08
Perspektywy dla inflacji zostały drastycznie zmienione przez potencjalny kryzys energetyczny i surowcowy w wyniku wojny ukraińsko-rosyjskiej. Odczyt CPI w Polsce za marzec gwałtownie przyspieszył do prawie 11% r/r, a był to dopiero pierwszy miesiąc po rozpoczęciu konfliktu. Ten nowy wstrząs, nałożony na nie do końca rozwiązane problemy pandemiczne, podniósł perspektywę poziomu inflacji w średnim okresie.
NBP pod presją

NBP podniesie stopy procentowe – jest to pewnik. Poprzedni ruch o 75 bps był z pewnością chęcią walki z inflacją ale również zamiarem banku było wpłynięcie tą decyzją na kurs złotego, który był szczególnie niekorzystny i potęgował wpływ inflacji. Teraz mamy inflację dwucyfrową, ale za to PLN jest zdecydowanie silniejszy. NBP naszym zdaniem ponownie wykona ruch tej samej wielkości co poprzednio, podkreślając, że umocnienie złotego w ostatnich tygodniach stanowi czynnik stabilizujący dynamikę zmian cen. 

Co dalej z parą EUR/PLN? Teoretycznie podwyżka powinna umacniać złotego jednak ruch o 50 bps (mniej prawdopdobny, jest już  zdyskontowany) będzie rozczarowaniem i wówczas raczej dojdzie do osłabienia złotego. Zmiana o 75 bps będzie traktowana jako umiarkowanie jastrzębia. Wszystko powyżej będzie działało na korzyść PLN. Cały czas jednak spadki EUR/USD będą tworzyć presję na osłabienie naszej waluty.  
 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.