Minutki EBC bez zaskoczeń

14-01-2021 14:14
Minutki z posiedzenia EBC nie przynoszą większych zaskoczeń, stąd rynek przechodzi dość obojętnie obok publikacji.
Minutki EBC bez zaskoczeń
  • Z opisu dyskusji wynika, że najczęściej poruszanym tematem był kurs EUR, który jednak nie zbliżył się do poziomów podlegających dyskusji. Padło jednak ostrzeżenie, że „może mieć negatywny wpływ na perspektywy inflacji”
  • Jednogłośnie zaakceptowano dalsze używanie instrumentów polityki monetarnej w celu zapewnienia taniego finansowania, gdyż „ponowne uderzenie pandemii stwarza ryzyko uwięzienia oczekiwań inflacyjnych”.

  • Powszechnie uznano również, że Pandemiczny Ratunkowy Skup Aktywów (PEPP) oraz znane wcześniej TLTRO, to najlepsze instrumenty odziaływania na warunki finansowania, które „pozostaną korzystne przez cały okres pandemii”.

Rynek walutowy praktycznie nie reaguje na publikację i porusza się w trendzie wyznaczonym na początku dnia. EUR/USD zszedł najniżej od połowy grudnia w obliczu umocnienia amerykańskiej waluty.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.