Mieszane nastroje w regionie przed FOMC

15-06-2021 12:59
Przy niewielkich zmianach na rynkach bazowych, waluty krajów rozwijających się wykazują znacznie większą zmienność. We wtorek złoty kontynuuje osłabienie, a lokalni rywale wyczekują decyzji banków centralnych, nie tylko FOMC.
Mieszane nastroje w regionie przed FOMC

Na głównym rynku zmiany są znikome. EUR/USD kontynuuje dryf w okolicy 1,2125, podczas gdy inwestorzy wyczekują środowej decyzji FOMC. Jako remedium na łagodną politykę Fed działa luźna polityka EBC, co sprawia, że najbardziej prawdopodobnym, średnioterminowym scenariuszem jest konsolidacja notowań EUR/USD. 

W takim środowisku w regionie CEE do głosu dochodzą czynniki lokalne, w tym decyzje bankierów centralnych. W przyszłym tygodniu decyzje ws. poziomu stóp procentowych podejmą banki Węgier oraz Czech. Większa niepewność związana jest z decyzję CNB, która po wcześniejszych sygnałach na chwilę zarzuciła pomysł podwyżki stóp. EUR/CZK znajduje się przy 25,42 pkt. Niemal pewna jest podwyżka stóp na Węgrzech, co zresztą jest już dawno w cenach. EUR/HUF oscyluje wokół 351 pkt. 

Ciekawie również wokół złotego, gdzie gołębie głosy prezesa Glapińskiego zdominowały rynek. EUR/PLN znalazł się we wtorek w okolicy 4,5250 – najwyżej od miesiąca, gdyż rynek całkowicie pomylił się w kwestii zwrotu w polityce RPP. Konferencja Glapińskiego rozwiała wątpliwości, a retoryki RPP nie zmieniają nawet pojedyncze głosy z jastrzębiej części Rady. Gatnar postulował we wtorek sygnalną podwyżkę stóp. Nie jest to pierwszy raz, kiedy członek Rady wypowiada się w tym tonie, ale głos przepada w dyskusjach, w których gołębia większość ma przewagę. Nie oczekujemy rychłej normalizacji polityki pieniężnej, a osłabienie złotego sugeruje, że rynek również się z takim scenariuszem pogodził. 

Zastrzeżenia prawne