Miedź: dwuletnie szczyty po dobrych danych z Chin

16-11-2020 10:47
Dynamika produkcji przemysłowej Chin przybrała wartość niemal 7 proc. rok do roku. Lepszy od oczekiwań odczyt i nowy zastrzyk płynności dostarczony przez władze monetarne Państwa Środka wypychają kurs miedzi na nowe szczyty.
Wykres miesięczny kursu miedzi. Źródło: TMS
Wykres miesięczny kursu miedzi. Źródło: TMS

Notowania czerwonego metalu rozpoczęły tydzień blisko 7200 USD za tonę, czyli na około dwuletnich maksimach. Wzrostowa luka jest domykana, wsparciem jest strefa poprzednich szczytów 7035-7050 USD za tonę. W szerszej perspektywie: kolejne opory to okolice 7300 USD, gdzie zbiegają się maksima z 2017 i 2018 roku. Nieco niżej jest połowa trendu spadkowego surowcowej bessy z lat 2011-2016. Potencjalne sforsowanie można rozpatrywać w kategorii zbudowania podwójnego dołka i zapowiedzi długoterminowych wzrostów.

Dobra koniunktura na rynku metali poprzemysłowych odbija się echem w notowaniach walut i aktywów. Kurs KGHM idzie dziś do góry około 4 proc. Zyskuje także dolar australijski, AUD/USD testuje 0,73.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.