Lagarde tłumi oczekiwania. EUR/USD nie chce dalej rosnąć

08-02-2022 15:43
Wczorajsze wystąpienie prezes EBC Christine Lagarde przed Parlamentem Europejskim nie przyniosło żadnych nowych wniosków. Powtórzyła, że skup aktywów musi się zakończyć, zanim EBC podniesie swoją główną stopę procentową. Co więcej, ewentualne dostosowania w polityce monetarnej będą stopniowe. Ponieważ jednak rynek oczekuje pierwszej podwyżki dopiero we wrześniu, komentarze Lagarde nie dały zbyt wielu powodów do przeceny.
Lagarde tłumi oczekiwania. EUR/USD nie chce dalej rosnąć

Z wypowiedzi jasno wynika, że Lagarde nie chce dalej podsycać spekulacji o podwyżce stóp. Raczej ma na celu stłumienie ich. Po dynamicznym wzroście EUR/USD w ubiegłym tygodniu, aktualnie para walutowa sukcesywnie koryguje się. Tego rodzaju wypowiedzi prezes EBC mogą hamować dalsze wzrosty notowań. 

W czwartek może dojść do kolejnego wybuchu zmienności. Poznamy bowiem dane na temat inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy nie zdołały umocnić „zielonego”. Teraz oczy inwestorów skierowane są na najbliższy odczyt dotyczący dynamiki cen. Publikacja wyższa od oczekiwań z dużym prawdopodobieństwem może doprowadzić do ponownych spadków głównej pary walutowej. 

Notowania EUR/USD ustanowiły potencjalną formacją podwójnego szczytu w okolicach poziomu 1,1480. Cały czas para walutowa znajduje się w trendzie spadkowym. Co prawda ostatnie wzrosty w pewnym sensie zaburzyły go, ale brakuje ewidentnych sygnałów kupna. 

Wykres EUR/USD, interwał D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.