Jakie perspektywy dla PLN?

04-03-2024 13:30
Dalsze obniżki stóp procentowych coraz bardziej oddalają się w czasie. Tak przynajmniej wynika z ostatnich słów prezesa Glapińskiego. Ten czynnik będzie jednym z kluczowych stanowiących o sile złotego. EUR/PLN jest aktualnie na poziomie 4,32. Kluczowym wsparciem technicznym jest pułap 4,2950 – czyli minima z połowy grudnia 2023 roku.
Jakie perspektywy dla PLN?

Jak wynika z ostatniej konferencji po posiedzeniu, w Radzie Polityki Pieniężnej aktualnie nie ma większości za dalszym luzowaniem warunków monetarnych. Prezes NBP powołał się na panujące obecnie tendencje w gospodarce, wciąż słaby, nierówny wzrost gospodarczy i prawdopodobne odbicie inflacji po wcześniejszym spadku wiosną tego roku.

Walka z „drożyzną” nie została zakończona i w tej materii nie należy jeszcze mówić o sukcesie. Glapiński wskazał na wiele elementów, które powodują sporą niepewność. Dużo będzie zależeć głównie od dalszego kształtu polityki fiskalnej nowego rządu. Pojawiły się sugestie, że CPI może ponownie urosnąć w okolice 8 proc. w II połowie roku, co w zdecydowany sposób ucięło spekulacje, że w marcu może dojść do kolejnego kroku łagodzenia warunków monetarnych. Jeszcze niedawno rynek obstawiał od 3 do 4 ruchów w dół na stopach, teraz mówi się o być może jednym pod koniec 2024 roku a coraz częściej pojawiają się opinie, że poziom kosztu pieniądza pozostanie na obecnym pułapie (5,75 proc.) i na ewentualne zmiany przyjdzie nam poczekać do 2025 roku.

Złoty może dodatkowo zyskiwać, kiedy obniżki zostaną wdrożone przez EBC oraz Fed. Rynek oczekuje, że nastąpi to najprawdopodobniej w czerwcu. Wówczas będziemy mieć większą dywergencję w politykach monetarnych polskiej instytucji oraz tych z zagranicy.

Dodatkowymi czynnikami wspierającymi aprecjację PLN od strony fundamentalnej są: globalny apetyt na ryzyko, rosnące giełdy, EUR/USD powyżej 1,08,  realna perspektywa środków z KPO.

Uważam, że złoty względem euro prawdopodobnie będzie w kolejnych miesiącach kontynuował aprecjację, co może spowodować powolne osuwanie się kursu EUR/PLN w stronę 4,25. Wcześniej jednak musi zostać pokonane wsparcie techniczne na 4,2950, które wynika z dołka wyznaczonego w okolicy połowy grudnia 2023 roku.

Wykres pary walutowej EUR/PLN (CFD), dane tygodniowe, źródło: Tradingview

Aktualne stawki kontraktów FRA 3x6 wskazują poziom 5,7950 proc.  Oznacza to, że za poł roku rynek oczekuje, że stopy procentowe w Polsce się nie zmienią. Z kolei kontrakt FRA12x15 osiągnął wartość 4,9750. To oznacza uproszczając, że rynek zakłada to,  że do połowy 2025 roku RPP dokona łącznie cięć na poziomie 75 punktów bazowych Korekta oczekiwań rozpoczęła się na chwilę po wyborach parlamentarnych z 15 października 2023 roku. Chwilę przed nimi Rada była postrzegana jako „gołębia”. W ostatnich miesiącach nastąpiła znaczna zmiana nastawienia, która jest tłumaczona faktem, że istnieje duże ryzyko niepewności co do kształtu polityki fiskalnej nowego rządu w dalszych kwartałach roku.

Stawki kontraktów FRA o roźnych parametrach (FRA 3x6, 9x12, 12x15), źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.