Jak bardzo "jastrzębi" będzie Bank Anglii?

03-08-2023 10:46
W czerwcu Bank Anglii zwiększył tempo podwyżek stóp procentowych i wykonał ruch w górę o 50 punktów bazowych. To efekt ciągłych niespodzianek inflacyjnych, które mogą martwić BoE. Rynek zakłada, że w tym roku może dojść jeszcze łącznie do 4 podwyżek, choć ta ostatnia w grudniu ma nikłe szanse na poziomie niecałych 30 proc. Jeśli taki scenariusz zrealizuje się, główna stopa procentowa osiągnęła by poziom 6 proc. Jednocześnie istnieje duże ryzyko rozczarowania, że BoE nie będzie wystarczająco jastrzębi, co mogłoby osłabić funta.

Czerwcowe dane o inflacji (6,9 proc. r/r bazowa, 7,9 proc. r/r zasadnicza), zaskoczyły w dół po raz pierwszy od czterech miesięcy. Jednak nie powinniśmy zapominać, że  dynamika wzrostu cen w UK nie tylko utrzymuje się na wysokim poziomie, ale w przeciwieństwie do sytuacji w USA czy strefie euro, nie wykazuje ona jeszcze większych oznak stabilizacji lub spadku. Dlatego też pewna (mnieja) część rynku spekuluje, że dzisiaj ponownie możemy zobaczyć ruch o 50 pb.

Dziś poznamy również nowe prognozy BoE. Jeśli  zobaczymy pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego wówczas BoE może przyjąć jeszcze bardziej ostrożne stanowisko.

Notowanie GBP/USD przełamało wczoraj średnioterminową linię trendu  wzrostowego, co w teorii jest negatywnym sygnałem. Najbliższym wsparciem technicznym jest poziom  1,2600-1,2640 gdzie przebiegają szczyty majowe oraz te z końca czerwca 2023 roku. W tym miejscu przebiega również zniesienie wewnętrzne Fibo 38,2 proc. całego impulsu wzrostowego, który rozpoczął się w I połowie marca br.

Wykres GBP/USD, interwał dzienny, źródło: Tradingview.com

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.