Inflacja w USA wyższa od prognoz, dolar umacnia się

13-02-2024 14:51
Raport inflacyjny z USA za styczeń, który został przed momentem podany, pokazał wyższe wartości od tych, na które rynek liczył. W szczególności zdrożały usługi. W konsekwencji USD umacnia się a kurs EURUSD spada w okolice 1,0725 i testuje minima z ubiegłego tygodnia. Silnie rosną rentowności amerykańskich obligacji. 2-letnie zwyżkują z 4,46 powyżej 4,62 proc.
Inflacja w USA wyższa od prognoz, dolar umacnia się

Raport inflacyjny okazał się wyższy od prognoz. Dynamika rok do roku inflacji zasadniczej co prawda jest niższa od poprzedniej wartości (3,4 proc.) i wyniosła 3,1 proc. ale oczekiwania plasowały się na poziomie 2,9 proc. Bazowa miara miała obniżyć się w  ujęciu rocznym do 3,7 proc. z 3,9 proc. a ostatecznie pozostała na tym samym poziomie. Wyższe wartości otrzymaliśmy również w dynamice miesiąc do miesiąca. Inflacja CPI wskazała 0,3 proc. a bazowa 0,4 proc.

Reakcja rynku jest zrozumiała. Dolar umacnia się a rentowności obligacji rządu USA zwyżkują. Złoto tym samym traci na wartości a uncja kosztuje obecnie ok. 2011 USD podczas gdy przed danymi było to 2030 USD.

Kurs EUR/USD przełamuje wsparcie techniczne na 1,0725 (dołki z minionego tygodnia). Para USD/JPY rośnie do 150,3. Złoty jest pod presją. Kurs USD/PLN przekroczył 4,04 a EUR/PLN osiągnął wartość 4,3370.

Dzisiejsze dane wskazują dość jasno, że Rezerwa Federalna raczej później niż wcześniej rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych. W tym momencie ruch w dół na stopach w marcu jest raczej bardzo mało prawdopodobny a nawet można zaryzykować stwierdzenie, że taki scenariusz jest nierealny. Maleje szansa na zmianę kosztu pieniądza w maju (lekko ponad 30 proc. szans). Wycena rynkowa prawdopodobieństwa czerwcowej obniżki spada w okolice lekko ponad 60 proc. Widać, że rynek mocno dostosowuje swoje oczekiwania.  

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.