Inflacja w Polsce najwyższa od roku

30-04-2021 10:10
Wstępny odczyt inflacji z Polski wskazuje na dynamiczne przyspieszenie wzrostu cen. CPI ucieka wyraźnie poza dopuszczalne pasmo odchyleń od celu.
Inflacja w Polsce najwyższa od roku

Inflacja z Polski, źródło: TMS Brokers, GUS

Inflacja z Polski, źródło: TMS Brokers, GUS

Z wstępnych danych opublikowanych w piątek przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że wartość inflacji konsumenckiej mierzona wskaźnikiem CPI wyniosła w marcu 4,3 proc. r/r. GUS nie podaje szczegółów odczytu, a rynek złotego jest dość spokojny.

Pomimo, iż wartość odczytu zdecydowanie przekracza cel inflacyjny NBP, a nawet ucieka daleko poza pasmo odchyleń od celu rynek wierzy prezesowi Glapińskiemu, który podkreśla nikłe szanse na normalizację polityki pieniężnej do końca kadencji obecnej RPP. Prezes przypomina, że na wysoką inflację wpływ mają głównie ceny administrowane, na co polityka pieniężna banku centralnego nie ma wpływu. EUR/PLN oscyluje wokół 4,5590 tuż po odczycie.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.