Inflacja w Polsce lekko spadła

15-03-2022 15:16
Główny Urząd Statystyczny poinformował dziś przed południem o danych inflacyjnych za miesiąc luty. Zmiana CPI rok do roku wyniosła 8,5 proc. Oczekiwania były na poziomie 8,1 proc. Poprzedni odczyt (za styczeń) po rewizji wyniósł 9,4 proc.
Inflacja w Polsce lekko spadła

W danych nie widać jeszcze w pełni wpływu wojny w Ukrainie. Dopiero odczyty za marzec w pełni to odzwierciedlą. Spadek dynamiki wzrostu cen to efekt w głównej mierze tarczy antyinflacyjnej 2.0, która zakłada czasowe obniżki podatków. Działanie jej zostało niestety ograniczone przez wzrost cen paliw oraz żywności. W kolejnych miesiącach inflacja powinna wskazać już wartości dwucyfrowe. Zostało to również uwzględnione w najnowszej projekcji inflacji NBP, która pokazuje, że w II kwartale średnio wyniesie ona 10,3 proc a w III kwartale 12,1, a następnie będzie lekka spadać.  

Złoty po publikacji jest nadal stabilny. EUR/PLN utrzymuje się w okolicach 4,72 i jest zdecydowanie niżej niż w szczycie z ubiegłego tygodnia. Złoty jest również wspierany doniesieniami, że jest szansa na odblokowanie przez Komisję Europejską dla Polski 36 mld euro z Funduszu Odbudowy. Ma to się zadziać w tym tygodniu. 

Inflacja CPI, zmiana r/r oraz m/m, Polska, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.