Inflacja w Niemczech zwalnia

06-01-2022 14:11
Wartość inflacji konsumenckiej w Niemczech mierzonej wskaźnikiem HICP wyniosła w grudniu 5,7 proc. (prog. 5,6 proc.) Odczyt jest wyższy od szacunków, jednak wypada 0,3 pkt. proc. niżej niż w listopadzie, kiedy HICP wyniósł 6 proc.
Inflacja w Niemczech zwalnia

Presja cenowa w Niemczech zdaje się minimalnie słabnąć, ale w dalszym ciągu pozostaje znacząca. Odczyt przystaje do wcześniejszych prognoz, a największych wpływ na wartość wskaźnika miały ceny energii. Mocniej niż w listopadzie na inflację oddziaływały również ceny żywności. Trudno oczekiwać, aby te czynniki miały ustąpić, w związku z czym najbardziej prawdopodobne jest utrzymywanie się inflacji na podwyższonym poziomie w kolejnych miesiącach. Tym samym nie będzie słabnąć presja na jastrzębie ruchy ze strony EBC. Z banku coraz częściej docierają takie głosy, choć na razie nie są uznawane za konsensus. 

Odczyt nie miał większego wpływu na nastroje inwestorów. Eurodolar wychodzi w czwartek nieco powyżej poziomów odniesienia, jednak wciąż tkwi w konsolidacji. Na przestrzeni dnia część strat odrobił futures na niemiecki indeks DAX. Notowana oddaliły się jednak od historycznych maksimów. 

Notowania instrumentu EURUSD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne