Inflacja poniżej celu

07-01-2021 10:28
Pierwszy raz od wybuchu pandemii COVID19 inflacja w Polsce, mierzona wskaźnikiem CPI, spadła poniżej celu inflacyjnego NBP. Tak wynika ze wstępnego odczytu GUS.
Inflacja poniżej celu

Główny Urząd Statystyczny w grudniowym odczycie flash podał, że inflacja w ujęciu rocznym spadła do poziomu 2,3 proc. vs 2,6 oczekiwana. Poprzedni odczyt był równy 3 proc. Wyraźnie poniżej prognoz kształtowała się również inflacja w ujęciu miesięcznym. W grudniu wyniosła ona 0,1 proc. m/m.

Inflacja CPI w Polsce, źródło, TMS Brokers, GUS

Za spadek inflacji r/r odpowiada m.in. spadek cen żywności, co jest niemałym zaskoczeniem, ale wskazuje na wpływ pandemii na zachowanie konsumentów. W tym roku brak spotkań rodzinnych lub spotkania w mniejszym gronie przełożyły się na mniejsze zakupy żywności.

Polski złoty kontynuuje umocnienie powodowane ogólnymi nastrojami na rynku. Największe wsparcie dla walut EM stanowi przejęcie przez Demokratów pełnej kontroli nad amerykańską administracją, choć najbliższe tygodnie będą przebiegać w niepewności związanej z ostatnimi zamieszkami w Kapitolu. Kurs EUR/PLN wynosi w czwartek 4,5001.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.