Indeks ZEW: gorsza ocena perspektyw

13-04-2021 11:17
Atak trzeciej fali epidemii COVID19 obniżył ocenę perspektyw koniunktury instytutu ZEW i spowodował pierwszy spadek wielkości wskaźnika w ujęciu od listopada 2020.
Indeks ZEW: gorsza ocena perspektyw

W kwietniu wartość wskaźnika oceny perspektyw kształtowała się na poziomie 70,7 pkt. (79 pkt. oczekiwanych), z kolei ocena bieżąca koniunktury znalazła się na poziomie -48,8 pkt, wobec oczekiwanych -54,1 pkt., a więc kształtowała się powyżej rynkowych oczekiwań.

Inwestorzy wyrażają obawę o gospodarkę w obliczu przedłużających się restrykcji epidemicznych. Atak kolejnej fali zachorowań na COVID19 i mozolne tempo szczepień populacyjnych oddala perspektywę dynamicznego odbicia i obniża oczekiwania rynku.

Rynek wyjątkowo spokojnie przyjął dane, a kurs EUR/USD tylko przejściowo reagował spadkiem. Krótko po publikacji odbił ponownie w okolice 1,19, gdzie spędza większość dnia. Notowania kontraktu na indeks DAX30 nie wykazują we wtorek wyraźnego kierunku. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.