Ifo: poprawa nastrojów nie zmienia rynkowych trendów

22-02-2021 10:16
Badanie instytutu Ifo wykazało minimalną poprawę koniunktury w biznesie. Wartość indeksu wyniosła w lutym 92,4 pkt., podczas gdy rynek oczekiwał wartości na poziomie 90,5 pkt.
Ifo: poprawa nastrojów nie zmienia rynkowych trendów

Nastroje w biznesie nieco się poprawiły względem poprzednich odczytów, a indeks zatrzymał spadki. Wzrost optymizmu ankietowanych był ograniczany przez tempo szczepień przeciwko COVID19 – wynika z badania instytutu. Zarówno ocena bieżąca jak i ocena perspektyw pozytywnie zaskoczyła rynek.

Indeks Ifo, źródło: BloombergIndeks Ifo, źródło: Bloomberg

Generalnie pomimo trzeciej fali zachorowań stojącej u bram Europy, nastroje w niemieckiej gospodarce są nieco lepsze niż w poprzednich miesiącach. Wcześniejsze PMI w połączeniu z indeksem Ifo sugerują, że biznes dość dobrze adaptuje się do panującej rzeczywistości i tam gdzie działalność nie została administracyjnie ograniczona, sytuacja jest względnie stabilna

Odczyt lepszy od oczekiwania nie zmienia jednak nic jeśli chodzi o rynki finansowe. Uwaga inwestorów całkowicie skupiła się na rynku długu, a rentowność obligacji dyktuje obecnie warunki. Minimalnie odbiła cena kontraktu na DAX30, ale wciąż znajduje się głęboko pod kreską. EUR/USD jest w poniedziałek dość stabilny w okolicy 1,2105.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.