Historyczne rekordy polskiego WIG-u i rumuńskiego BET Index

11-12-2023 10:27
Amerykański rynek akcji pozytywnie zareagował w piątek na dane z USA na temat sytuacji panującej na tamtejszym rynku pracy. Średnia przemysłowa Dow Jonesa (+0,36 proc.) osiągnęła swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku. Również S&P 500 minimalnie w piątek przekroczył poziom swego szczytu z lipca br. i zbliżył się do poziomu swego lokalnego maksimum z 29 marca ub.r.
Historyczne rekordy polskiego WIG-u i rumuńskiego BET Index

W pierwszej dekadzie grudnia br. rosnąca od 27 października br.  cena kontraktów na S&P 500 notowanych na CME USA osiągnęła swój najwyższy poziom od przełomu lipca i sierpnia br. Dziś rano ok. godz. 9:10 kurs S&P 500 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022.

Na rynkach Azji i Oceanii zwracało dziś rano naszego czasu uwagę roczne minimum Hang Senga. Na drugim biegunie był indyjski SENSEX30, który dziś dotarł do swojego najwyższego poziomu od w historii.

Od pół roku japoński Nikkei 225 utrzymuje się w okolicach swojego najwyższego poziomu od 1990 roku (dziś +1,5 proc.).

Na rynkach akcji w Europie brak było jakiejś dominującej tendencji (DAX -0,06 proc.,  CAC 40 +0,16 proc. ok. godz. 9:40).

W Europie dziś rano swe historyczne maksima osiągnęły dziś polski WIG i rumuński BET Index.

Na GPW wśród składników WIG-u 20 najwyżej w swojej historii był dziś kurs akcji Santander Bank Polska. Najwyższy od 2015 roku poziom osiągnęła dziś cena akcji spółki Orange Polska. Najwyższy od stycznia 2022 poziom osiągnął kurs akcji spółki LPP.

Wśród składników mWIG-u 40 zwracał uwagę historyczny rekord kursu akcji spółki Budimex.

Można też zwrócić uwagę na przynajmniej rocznej maksima kursów kilku akcji wchodzących w skład sWIG-u 80: MCI, Rainbow Tours, Synektik, Asseco Business Solutions, Selena FM, Bioceltix.

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych rządu USA próbowały się w czwartek i piątek odbijać w górę ze swoich najniższych poziomów od przełomu sierpnia i września br. Rentowność 10-latek niemieckiego rządu znalazł się w minionym tygodniu na swój najniższym poziomie od kwietnia ub.r. poniżej poziomu 2,2 proc., a dziś rano wynosiła 2,257 proc.

Bardzo ciekawie wygląda sytuacja na wykresie rentowności 10-letnich obligacji polskiego rządu, która w piątek sygnalizowała zamiar wybicia się w dół z 20-miesięcznej formacji „głowy z ramionami” (pomiędzy ok. 5,40 proc. a 8,80 proc.). Dziś rano mieliśmy tu do czynienia ze wzrostem rentowności do poziomu 5,376 proc.

Zmiany kurs EUR/USD były dziś rano minimalne (EUR/USD -0,01 proc. ok. godz. 10:20). Drugi sesję z rzędu próbował się odbijać w górę ze swojego osiągniętego w czwartek najniższego od przełomu lipca i sierpnia br. kurs USD/JPY.

Niewiele się dziś rano działo na rynku polskiego złotego (EUR/PLN +0,09 proc., USD/PLN +0,1 proc. ok. godz. 10:20).

Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara wyszedł w minionym tygodniu do swojego najwyższego poziomu od kwietnia 2022, a dziś rano spadł do swego najniższego od tygodnia poziomu (-3,38 proc. ok. godz. 10:25)

Po 5-falowym impulsie w dół rozpoczętym pod koniec września br. dziś rano niezbyt skutecznie próbowały się z najniższego poziomu od 5 miesięcy – niezbyt skutecznie - odbijać w górę ceny ropy naftowej (WTI +0 proc., Brent +0,05 proc.).

Warto zwrócić uwagę na osiągnięte wczoraj historyczne maksimum notowanych na ICE kontraktów na kakao. Jeśli umieścić wykres ceny notowanych na ICE od 1989 roku kontraktów na kakao w obrębie kanału długoterminowego trendu wzrostowego, to zobaczymy obecnie górne ograniczenie tego kanału w okolicach poziomu 4600 pkt. Zastanawiając się nad średnioterminowymi perspektywami tego rynku, można również zerknąć na rozmiary opuszczonej górą latem br. konsolidacji ceny tych kontraktów na kakao z lat 2008-2023, które powinny sugerować cel trwającej zwyżki.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.