Gospodarka Niemiec spowolniła

28-01-2022 10:21
Według wstępnych szacunków w IV kwartale ubiegłego roku PKB Niemiec rósł o 1,4 proc. r/r. Wynik jest gorszy od oczekiwań i wskazuje na spowolnienie gospodarcze największej europejskiej gospodarki. Dotychczas w większości krajów udało się uniknąć spowolnienia gospodarczego, jednak końcówka roku w Niemczech nie należała do udanych. Przy inflacji na poziomie 6 proc. i rosnącym wolniej od oczekiwań można mówić o skrajnie niekorzystnym środowisku gospodarczym.
Gospodarka Niemiec spowolniła

W piątek rano notowania kontraktu na niemiecki indeks DAX spadają o 0,6 proc. Nastroje na rynku akcji nie są najlepsze w dużej mierze w obawie przed zacieśnianiem monetarnym w ważnych gospodarczo częściach świata. W takim kontekście wolniejsze wzrosty PKB w Niemczech (jeszcze przed globalnym spowolnieniem wskutek restrykcyjnej polityki pieniężnej) stawiają tamtejszy rynek w niekorzystnym świetle. 

Notowania instrumentu DE30, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.