Gorsze nastroje wśród walut EM

25-05-2021 14:20
Wtorek przynosi kontynuację osłabienia dolara, ale ryzykowne waluty nie korzystają z dobrych nastrojów na rynkach. Kolejne przetasowania w banku centralnym szkodzą tureckiej lirze.
Gorsze nastroje wśród walut EM

Na głównym rynku panują dobre nastroje z kursem EUR/USD na 3-miesięcznych szczytach. Notowania dobijają do 1,2254, czemu sprzyjają gołębie komentarze z Fed. Poniedziałek był pracowitym dniem dla przedstawicieli Fed. Bankierzy w swoich wystąpieniach przekonywali rynek o tym, że inflacja pozostaje pod kontrolą banku centralnego i nie wpłynie na tempo ożywienia gospodarczego. Takie komentarze implikuje brak chęci do normalizacji polityki pieniężnej. Rentowność amerykańskiego długu wyraźnie spadła i we wtorek rano znajduje się na poziomie 1,59 proc. w przypadku 10-letnich papierów skarbowych.  

Wśród walut rozwijających się optymizm nie jest jednak widoczny. Silniejsze euro mityguje wpływ słabego dolara na nastroje rynkowe. EUR/CZK jest minimalnie wyżej, przy 25,45 pkt. W okolicy 73,4 pkt. znajdują się notowania USD/RUB. Przetasowania w tureckim banku centralnym kolejny raz obciążają notowania tureckiej liry. Kurs EUR/TRY 10,30 pkt., po tym jak doszło do odwołania ważnego wiceprezesa instytucji. Węgierski bank centralny zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie (główna stopa 0,6 proc.). EUR/HUF umocnił się minimalnie do 348 pkt. choć przestrzeń do osłabienia forinta jest ograniczana z uwagi na zapowiedź podwyżki stóp w czerwcu. 

Złoty plasuje się w środku stawki EM. Kurs pozostaje wrażliwy na nastroje rynkowe ignorując lokalne czynniki. W średnim terminie złoty na przestrzeń do umocnienia, choć utrzymywanie gołębich tonów w RPP znacząco ją ogranicza. EUR/PLN znajduje się we wtorek przy 4,4830, a notowania GBP/PLN cofają się do 5,1765. Najniżej od stycznia znalazł się kurs USD/PLN. Złamanie ważnego technicznego wsparcia otworzyło drogę na południe, a we wtorek kurs oscyluje wokół 3,6535. 

Notowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.