GBP: wyższa inflacja w Wielkiej Brytanii

21-04-2021 08:14
W marcu inflacja w Wielkiej Brytanii mierzona wskaźnikiem CPI wyniosła 0,7 proc. r/r i była wyższa od poprzedniego odczytu o 0,3 pkt. proc.
GBP: wyższa inflacja w Wielkiej Brytanii

W ujęciu miesięcznym wzrost cen wyniósł 0,3 proc. vs 0,4 proc. oczekiwany. Niemniej w porównaniu do poprzedniego odczyty zanotowano wzrost o 0,2 pkt. proc. Inflacja bazowa wyniosła w marcu 1,1 proc. i była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Gospodarka brytyjska powoli otwiera się na skutek szybkiego tempa szczepień populacyjnych, co skutkuje odreagowaniem odłożonego popytu i wzrostem cen. W kolejnych miesiącach można się spodziewać ponownego wzrostu inflacji. Niemniej wartość wskaźnika jest niższa od prognoz, co wskazuje na niższą niż zakładano presję inflacyjną. Kluczowe będą jednak kolejne miesiące, kiedy gospodarka otworzy się na turystykę. Niechybnie wraz ze zwiększającą się populacją osób zaszczepionych podróże będą się odradzały, a napływ zagranicznego kapitału może wywołać większą presję na wzrost cen.

Funt ze spokojem przyjął odczyt. Umocnienie rzędu 10 pipsów kursu GBP/USD nie jest oszałamiającym wynikiem. Notowania tej pary walutowej oscylują wokół 1,3938.

Zastrzeżenia prawne