GBP: Wielka Brytania szykuje się na łagodnie restrykcji

22-02-2021 13:55
Brytyjski premier Johnson ma dziś przedstawić plan otwarcia gospodarki, w czasie gdy GBP/USD ponownie rośnie w stronę 1,4050. Pomagają wysokie statystyki zaszczepienia społeczeństwa (26 proc. populacji) przy całkowitym ignorowaniu słabych danych makro.
GBP: Wielka Brytania szykuje się na łagodnie restrykcji

Johnson ma ogłosić plan wyjścia z lockdownu w Parlamencie o godzinie 15:30 (czasu londyńskiego). Na 19:00 zaplanowana jest konferencja prasowa.

Według doniesień prasowych, rząd ma za priorytet traktować otwarcie szkół i wznowienie zajęć na świeżym powietrzu nad ponownym otwarciem sklepów, barów i restauracji. W swoim oświadczeniu dla Parlamentu Johnson potwierdzi, że angielskie szkoły zostaną ponownie otwarte dla wszystkich uczniów od 8 marca. Od 29 marca obywatele będą mogli ponownie spotykać się i przebywać wspólnie na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitów do 6 osób lub co najwyżej dwóch gospodarstw domowych. Wznowione mają być mecze piłkarskie i tenisa.

Johnson powinien przedstawić wstępny zarys dalszego łagodzenia restrykcji. Według różnych źródeł prawdopodobnie około połowy kwietnia ponownie otwarte będą mogły zostać niektóre sklepy i obsługa na świeżym powietrzu. Miejsca rozrywkowe i hotele mogą powrócić w maju, a spotkania w mieszanych grupach w pomieszczeniach zamkniętych mogą być dozwolone dopiero w czerwcu.

Pozytywne wiadomości wzmacniają funta, który od początku roku jest najsilniejszą walutą G10. Zdecydowanie pomagają wysokie statystyki zaszczepienia społeczeństwa (26 proc. populacji) przy całkowitym ignorowaniu słabych danych makro, gdyż inwestorzy większą uwagę przywiązują oczekiwaniom szybszej odbudowy ożywienia gospodarczego powrotu normalności w porównaniu np. ze strefą euro.

W dłuższym horyzoncie kłopoty gospodarcze jednak pozostaną. Zakończenie programu subsydiowania miejsc pracy będzie hamować ożywienie na rynku pracy. Pogłębiająca się nierównowaga w bilansie pątniczym będzie wywierać presję na korektę w dół wartości waluty, aby zrównoważyć rosnącą premię za ryzyko. Na razie jednak rynek tylko wycenia poprawę perspektyw gospodarczych przy pozytywnym wyniku netto skutków zaszczepienia (+) i brexitu (-), co dalej paliwo do umocnienia GBP w środowisku risk-on.

Uważamy, że powrót słabości USD dodatkowo premiuje ryzykowne waluty (jak GBP), podczas gdy sceptycznie podchodzimy do perspektyw dalszego spadku EUR/GBP. W konsekwencji ostrożnie też patrzymy na potencjał dalszych wzrostów GBP/PLN ponad 5,20.

Liczba podanych dawek szczepionki przeciw COVID-19 na 100 mieszkańców

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.