GBP: ważna zmiana w procesie wyborczym w Szkocji

06-05-2021 12:31
W przeciwieństwie do poprzednich lat nie będzie nocnego liczenia głosów, więc wyniki wyborów do szkockiego parlamentu będą prawdopodobnie podawane przez cały piątek i sobotę. Z tego powodu kwestia, czy SNP zdobyła większość, nie będzie znane przed weekendem, choć prawdopodobnie nie zabraknie spekulacji na podstawie cząstkowych danych. To dodatkowy powód do wyższej zmienności funta w piątek.
GBP: ważna zmiana w procesie wyborczym w Szkocji

Ze względu na wymagania dotyczące dystansu społecznego z powodu Covid-19, niektóre okręgi wyborcze rozpoczną głosowanie dopiero w piątek. Na podstawie informacji od Electoral Management Board for Scotland szacuje się, że wyniki dla 63 proc. elektoratu powinny być już znane w piętek, a reszta w sobotę.

Oczekuje się, że Szkocka Partia Narodowa (SNP) wygra wybory ze zdecydowaną przewagą, ale nie ma gwarancji, że zdobędzie samodzielną większość (65 miejsc w 129-os. parlamencie). Im większą samodzielność będzie posiadać, tym bardziej odważne dążenia ku referendum o niepodległość Szkocji są spodziewane. Jeśli SNP nie zdobędzie 65 miejsc, może szukać koalicji z Partią Zielonych lub Partią Alba, choć rozmycie przywództwa osłabi wpływ wyborów na funta.

Ogólnie jednak ryzyka związane z niepodległością Szkocji nie są duże, a przynajmniej obecnie nieistotne dla GBP poza wstępnym wzrostem zmienności reakcji na negatywne nagłówki. Ewentualne referendum nie nastąpi prędko. Poprzednim razem SNP po wyborach w 2011 r. potrzebowała trzech lat na doprowadzenie do głosowania. Jest mało realne, aby rząd Borisa Johnsona tym razem miał szybciej przystać na referendum. Wygodnymi wymówkami Londynu będą wychodzenie gospodarki z pandemii COVID-19, a dalej - konsekwencje brexitu. Przynajmniej przez najbliższy rok temat referendum nie powinien być „żywy”. Biorąc za przykład referendum ws. brexitu, premia za ryzyko zaczęła narastać na GBP na 6 miesięcy przed głosowaniem, więc o ile Londyn nie zaskoczy, konsekwencje dla GBP są oddalone w czasie.

Jakiekolwiek osłabienie funta w reakcji na wygraną SNP powinno być wykorzystywane jako lepszy punkt wejścia w długie pozycje w oparciu o pozytywną korelację funta z trendami reflacyjnymi i globalnym ożywieniem gospodarczym.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.