GBP mało wrażliwy na doniesienia polityczne

08-06-2022 10:16
Wydarzenia polityczne nie mają większego znaczenia dla GBP. W ciągu ostatnich miesięcy funt szterling prawie w ogóle nie reagował na wiadomości związane z tzw. aferą partyjną premiera Borisa Johnsona. Niewiele również w wycenie GBP zmieniła wiadomość, że Boris Johnson pozostanie na stanowisku po głosowaniu nad wotum zaufania, które odbyło się w poniedziałek wieczorem.
GBP mało wrażliwy na doniesienia polityczne

To po raz kolejny pokazuje, że rynek walutowy koncentruje się obecnie na innych sprawach. Oczywiście w centrum uwagi znajduje się wysoka inflacja i ryzyko gospodarcze, a w tym kontekście również polityka monetarna Banku Anglii. W najbliższy następny czwartek (16 czerwca) BoE zdecyduje o wysokości swojej głównej stopy procentowej. Ze względu na bardzo wysoki poziom inflacji (9% w kwietniu) podwyżka stóp o 25 bps wydaje się prawdopodobna. Bardziej interesujące jest to, jak zagłosuje komitet i jakie sygnały wyśle BoE odnośnie przyszłych decyzji w sprawie polityki monetarnej. Ponadto interesujące będzie, czy komitet wypowie się na temat uzgodnionego ostatnio pakietu pomocowego dla rządu. Ma on na celu zmniejszenie obciążeń dla gospodarstw domowych, ale jednocześnie może jeszcze bardziej napędzić inflację.

Para GBP/PLN zdołała odbić od horyzontalnego poziomu 1,2435 i ponownie kurs skierował się w stronę linii trendu spadkowego. Na razie brak sygnałów na większą korektę na „kablu”.

Wykres GBP/USD, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.