GBP: decyzja Banku Anglii w centrum uwagi

03-11-2022 10:49
Od momentu kiedy Rishi Sunak został nowym premierem, funt szterling zdołał zyskać na wartości. Politycy muszą jednak wyjaśnić rynkom w jaki sposób zamierzają łatać dziury w budżecie państwa. Bardziej szczegółowe plany zostaną przedstawione 17 listopada. Dziś o stopach procentowych decyduje Bank Anglii. Oczekuje się ich wzrostu o 75 punktów bazowych. GBP/USD spada dziś o poranku, co jest pokłosiem wczorajszych wydarzeń w USA. Notowania są na poziomie 1,1250.
Główna stopa procentowa w UK oraz inflacja CPI, źródło: Bloomberg

Koszt pieniądza w Wielkiej Brytanii ma dziś urosnąć do 3 proc. z poziomu 2,25 proc. Ruch o 75 punktów bazowych byłby największą podwyżką od końca lat 80-tych. Inflacja we wrześniu na „Wyspach” wyniosła 10,1 proc., co z pewnością martwi przedstawicieli BoE oraz jest odczuwalne dla gospodarstw domowych. W tym momencie dla GBP, podobnie jak dla USD, istotna jest jednak nie sama dzisiejsza zmiana parametrów polityki monetarnej, ale sygnał ze strony instytucji, jak będzie wyglądać tempo dalszych zmian i gdzie może zakończyć się cały cykl.

Założenie jest takie, że dziś BoE będzie prawdopodobnie bardzo ostrożny w swoich deklaracjach, a dzisiejszą dużą podwyżkę uzasadni jako wyjątek, a nie jako nową normę. BoE musi podnosić stopy ale z drugiej stronu powinien brać pod uwagę istniejące wysokie ryzyka gospodarcze. Żeby wesprzeć funta, BoE musi jednak dziś zabrzmieć „jastrzębio”, w przeciwnym razie GBP straci na wartości.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.