Funt słabszy po danych o inflacji z UK

20-12-2023 10:48
Funt jest dziś rano słabszy. To efekt odczyt danych o inflacji za listopada. Ceny konsumenckie spadły mocniej od oczekiwań co podsyciło spekulacje o obniżce stóp procentowych już latem, którą mógłby dokonać Bank Anglii. Kurs GBP/USD spadł z poziomu 1,2725 i zbliżył się do 1,2650.
Funt słabszy po danych o inflacji z UK

Inflacja w Wielkiej Brytanii okazała się znacznie niższa niż oczekiwano w listopadzie, a rynki wyceniają obecnie aż 140 pb cięć stóp procentowych w przyszłym roku. Być może te oczekiwania rynkowe poszły nieco za daleko, patrząc na ostatnie jastrzębie nastawienie Andrew Baily’a.

Spadek wskaźnika zasadniczego poniżej 4 proc. jest dużą niespodzianką. Oczekiwania wskazywały pułap 4,4 proc. Miara bazowa ukształtowała się na poziomie 5,1 proc. w ujęciu rocznym. Również w tym przypadku prognozy wskazywały wyższa wartość (5,6 proc.). Widoczny jest spadek cen w większości kategorii.

Bank Anglii z pewnością ucieszy się mniejszą presją cenową w usługach. Tu inflacja spadła do 6,3 proc. po osiągnięciu szczytowego poziomu 7,4 proc. latem. Co prawda jeszcze w zeszłym tygodniu instytucja argumentował, że ten trend spadkowy nie jest w pełni powiązany z czynnikami gospodarczymi - co sugeruje, że część tego ruchu to tylko szum statystyczny.
 

Pomimo dzisiejszej niespodzianki, inflacja w usługach na początku przyszłego roku powinna cały czas oscylować wokół poziomu 6 proc. Na pierwszy rzut oka uzasadniałoby to ostrożniejsze podejście Banku Anglii na zeszłotygodniowym posiedzeniu. BoE przyjął zdecydowanie inną linię niż Rezerwa Federalna i brzmiał bardziej „jastrzębio”, podczas gdy amerykańska instytucja zasygnalizowała zwrot w polityce w i całkiem realne są teraz obniżki stóp w pierwszej połowie roku.  BoE pozostanie prawdopodobnie jednak dużo bardziej ostrożny, co może wspierać GBP w relacji do USD.

Pomimo dzisiejszych spadków kursu GBPUSD, notowania cały czas poruszają się w obrębie kanału wzrostowego, która trwa od końca października. Wzrosty w ostatnim czasie przyspieszyły po decyzji Fed-u a następnie BoE. Lokalny szczyt zbliżony do poziomu 1,28 stanowi aktualnie kluczowy opór techniczny. Wsparciem na ten moment wydaje się być dolna banda wspomnianego kanału.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.