Fed: pierwsza podwyżka od 2018 roku

16-03-2022 19:09
Fed podnosi główną stopę procentową o 25 bps wg oczekiwań rynkowych i zapowiada kolejnych sześć ruchów w 2022 roku. Rezerwa Federalna chce w ten sposób rozpocząć cykl zacieśniania warunków monetarnych aby skutecznie walczyć z najszybszą od czterech dekad dynamiką inflacji. Decyzja o podwyżkach stóp została podjęta pomimo rosnących zagrożeń dla wzrostu gospodarczego. Decydenci pod przewodnictwem prezesa Jerome'a Powella głosowali 8-1 za podniesieniem kluczowej stopy.
Fed: pierwsza podwyżka od 2018 roku

W tym momencie przedział Federal funds rate wynosi 0,25-0,50 proc. W tym momencie mediana oczekiwań członków FOMC wskazuje poziom 1,9 proc. na koniec 2022 roku. FOMC wydało komunikat, w którym napisano, że implikacje dla gospodarki amerykańskiej są wysoce niepewne, ale w najbliższym czasie inwazja i związane z nią wydarzenia prawdopodobnie spowodują dodatkową presję wzrostową na inflację i wpłyną na aktywność gospodarczą. Fed zakomunikował, że zacznie pozwalać na zmniejszanie swojego bilansu o wartości 8,9 bln dol na najbliższym posiedzeniu, ale rynek nie otrzymał precyzyjnych wytycznych. Dodatkowo wspomniano, że Skup obligacji skarbowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, które zakończyły się w tym miesiącu, miały na celu zapewnienie wsparcia gospodarki w czasie kryzysu Covid-19, a kurczenie się bilansu przyspiesza likwidację tej pomocy. Fed stoi przed żmudnym zadaniem zapewnienia miękkiego lądowania dla największej gospodarki świata po raz pierwszy od początku lat 90. Zbyt wolne zacieśnianie polityki pieniężnej grozi tym, że inflacja wymknie się spod kontroli, co wymagałoby jeszcze ostrzejszych działań. Z kolei zbyt szybka zmiana na stopach mogłaby wzburzyć rynki i wprowadzić gospodarkę w recesję.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.