Fed dostaje argument za wrześniową obniżką

12-06-2024 16:57
Dzisiejszy raport inflacyjny z pewnością cieszy Rezerwę Federalną. Po serii słabych odczytów na początku roku (wyższych od oczekiwań), obecnie widać, że dezinflacja ponownie nabiera tempa. Inflacja bazowa w ujęciu miesięcznym urosła o 0,2 proc. a w relacji rok do roku wyniosła 3,4 proc. Wskaźnik zasadniczy miał pozostać na niezmienionym poziomie (3,4 proc.) a jednak zobaczyliśmy spadek do 3,3 proc. W porównaniu do poprzedniego miesiąca wskaźnik CPI wyniósł 0 proc. Jeśli w kolejnych miesiącach trend będzie zachowany a także jeśli otrzymamy wyraźnie gorsze dane z rynku pracy, wówczas wrześniowa obniżka stanie się wysoce prawdopodobna. Rynek czeka na to, w jaki sposób Powell na dzisiejszej konferencji odniesie się do tej publikacji.
Fed dostaje argument za wrześniową obniżką

Wchodząc w szczegóły raportu widać spadek cen biletów lotniczych o 3,6 proc. w ujęciu miesięcznym. Spadek nastąpił również w cenach rekreacji, nowych aut oraz odzieży. Niższe okazały się także ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. W poprzednich miesiącach to właśnie ten ostatni element był odpowiedzialny w dużej mierze za wysoką presję inflacyjną. Jeśli chodzi o rynek nieruchomości oraz wynajmu, tu nie widać większego złagodzenia cen. Rosną także ceny aut używanych a także koszty opieki medycznej.

Być może FOMCC po dzisiejszym raporcie CPI lekko zmodyfikuje swoje oświadczenie i zmieni zdanie, które w wolnym tłumaczeniu brzmi: „W ostatnich miesiącach brakowało dalszych postępów w kierunku celu inflacyjnego na poziomie 2 proc.”. Jeśli do tego dojdzie i jednocześnie Powell zakomunikuje to w swoim wystąpieniu, wówczas dzisiejsze wieczorne wydarzenie może nabrać gołębiego charakteru.

Jeśli chodzi o dzisiejsze prognozy Fed-u, one nie uwzględniają najnowszych danych. Dzisiejsza publikacja może jedynie wpłynąć na oświadczenie oraz komunikat ze strony Powella. Implikowane prawdopodobieństwo wrześniowej obniżki wzrosło dziś do poziomu lekko powyżej 65 proc. z 50 proc. sprzed publikacji danych. Szanse na ruch w grudniu zwiększyły się do ponad 75 proc.

Dzisiejsza publikacja spowodowała osłabienie dolara amerykańskiego i jednocześnie wzrosty cen złota. Rentowności amerykańskiego długu obniżyły się co odzwierciedla oczekiwanie na wcześniejszą obniżkę stóp przez Fed. Dzisiejsza sesja na Wall Street zaczęła się od silnych wzrostów. Na ten moment SP500 zyskuje 1,15 proc. a Nasdaq Composite 1,75 proc.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.