Fatalne nastroje w Niemczech

07-12-2021 11:13
Grudniowy odczyt indeksu ZEW plasował się na poziomie -7,4 pkt. (prog. 5 pkt.). Wynik jest ujemny po raz pierwszy od czerwca. Na niekorzystny sentyment rynku przekładały się przede wszystkim presja inflacyjna wywoływana przez wąskie gardła w łańcuchu dostaw, a także koronawirusowe obawy. Obecnie Europa stała się epicentrum epidemii, co w połączeniu z wciąż niezażegnanym problemem inflacyjnym kreuje niekorzystny obraz gospodarczy. Znacznie lepiej wyglądają jednak perspektywy. Te zwyczajowo wypadają jednak lepiej w momencie kiedy bieżący wskaźnik jest niski (działa logika „gorzej już być nie może”). W ocenie perspektyw wartość indeksu kształtowała się na poziomie 29,9 pkt, przy prognozie +25,4 pkt. Rynek nie reaguje jednak nad wyraz nerwowo na odczyt. Futures indeksu DAX niezmiennie porusza się na północ (+1,8 proc.), a eurodolar już wcześniej cofnął się poniżej poziomów odniesienia.
Fatalne nastroje w Niemczech

Notowania instrumentu DE30, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.