Evans z Fed pozostaje gołębi

05-05-2021 15:46
Szef oddziału Fed w Chicago w przygotowanym przemówieniu stwierdza, że wprawdzie gospodarka odbija, jednak jeszcze długa droga do pełnego wyzdrowienia i z tego względu polityka monetarna pozostanie akomodacyjna jeszcze przez jakiś czas. Evnas spodziewa się wzrostu inflacji w średnim terminie, ale dodał, że jest mało prawdopodobne, aby inflacja w USA wymknęła się spod kontroli pomimo bezprecedensowych wydatków rządowych, które zostały zatwierdzone w odpowiedzi na pandemię koronawirusa.
Evans z Fed pozostaje gołębi

Komentarze gołębiego Evansa nie są zaskakujące, ale służą jako przypomnienie stanowiska Fed po wczorajszym zamieszaniu, jakie wywołały słowa sekretarz skarbu USA Yellen.

Przypomnijmy, Yellen powiedziała we wtorek, że większe wydatki rządowe, mające z czasem wzmocnić gospodarkę, mogą w pewnym momencie oznaczać wyższe stopy procentowe, aby powstrzymać przegrzanie. „Może się zdarzyć, że stopy procentowe będą musiały nieco wzrosnąć, aby nasza gospodarka się nie przegrzała”. Później Yellen wyjaśniła, że nie przewiduje ani nie rekomenduje podwyżki stóp procentowych.

Komentarze Evansa zbiegają się w czasie ze spadkiem rentowności obligacji skarbowych USA – w przypadku 10-latek rentowności spadła o 2 pb do 1,59 proc.

EUR/USD wraca ponad 1,20.

Zastrzeżenia prawne