EUR/USD w okolicy 1,0550

17-10-2023 12:55
Wczoraj nie pojawiły się żadne nowe, negatywne informacje na temat konfliktu na Bliskim Wschodzie, co umożliwiło na lekkie wzrosty głównej pary walutowej. Niepewność co do tego jak rozwinie się konflikt jest dość duża, dlatego też w każdym momencie dolar ponownie może umocnić się i spełniać rolę „bezpiecznej przystani” lub waluty pierwszego wyboru.
EUR/USD w okolicy 1,0550

Jeśli chodzi o kalendarz danych, dziś uwaga inwestorów skupiona jest na wynikach sprzedaży detalicznej oraz (w mniejszym stopniu) produkcji przemysłowej Stanów Zjednoczonych. Rynek oraz Fed od pewnego czasu starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy gospodarka USA może liczyć na „miękkie lądowanie” pomimo restrykcyjnej polityki monetarnej.

Jeśli otrzymamy kolejne oznaki realizacji właśnie takiego scenariusza, wówczas będzie to dobra informacja dla dolara. Wówczas rynek utwierdzi się w przekonaniu, że Fed nie obniży szybko stóp procentowych. Co więcej, jeśli dane okażą się nad wyraz dobre, wówczas urosną spekulacje, że amerykańska instytucja może podnieść raz jeszcze w tym roku koszt pieniądza.    

Z technicznego punktu widzenia EUR/USD pozostaje w obrębie kanału spadkowego, który trwa od połowy lipca tego roku. Na wykresie tworzy się potencjalna formacja oRGR (odwróconej głowy z ramionami). Dopiero jednak przełamanie potencjalnej linii szyi oraz górnej bandy kanału może zapoczątkować większy ruch w górę. 

Wykres EUR/USD, interwał dzienny, źródło: Tradingview

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.