EUR/USD ponownie obiera kierunek poludniowy

15-06-2022 14:44
Spadki na głównej parze walutowej wyhamowały w poniedziałek wieczorem. Notowania dwukrotnie zahaczyły o poziom 1,04 ale nie były w stanie naruszyć tej bariery. Dziś przed południem euro zyskiwało względem dolara. Aktualnie obserwujemy, że główna para walutowa znów spada. EUR/USD jest na poziomie 1,0430.
EUR/USD ponownie obiera kierunek poludniowy

Dziś o 20:00 poznamy decyzje Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych. W tym momencie jeśli podwyżka będzie mniejsza niż 75 bps, wówczas rynek odbierze to jako rozczarowanie a dolar amerykański straci na wartości. To z pewnością byłaby dobra informacja dla Wall Street. Przy takim scenariuszu indeksy amerykańskie powinny zyskać.

Jeśli rynek otrzyma decyzję o wzroście o 75 pb i jednocześnie mocne deklaracje ze strony Powella o dalszym zacieśnianiu w podobnym tempie (przynajmniej na lipcowym posiedzeniu) – wówczas dolar ma szanse na dalszą aprecjację, chociaż będzie ona ograniczona, gdyż rynek taki scenariusz w dużej mierze już zdążył wycenić.

Alternatywnym scenariuszem jest wzrost kosztu pieniądza o spodziewane 75 pb ale przy jednoczesnym ostrożnym stanowiskiem Fed-u, który nadal deklaruje dalsze zacieśnianie monetarne, ale warunkuje je od napływających danych makro. W takim scenariuszu dolar może zyskać ale krótkoterminowo. Rynek może wówczas sprzedawać fakty, co ostatecznie doprowadzi w średnim terminie do osłabienia USD.

Wykres EUR/USD, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne