EUR/PLN w górę o 1,5 proc. z pomocą NBP

18-12-2020 15:39
Pierwszy raz od 2013 r. Narodowy Bank Polski interweniuje na rynku walutowym. EUR/PLN skoczył do 4,5170, ale już wraca pod 4,50. Zwykle bank centralny interweniował na rynku w celu stabilizacji kursu i zahamowania wyprzedaży złotego, stąd dzisiejsza decyzja tym bardziej jest zaskakująca.
EUR/PLN w górę o 1,5 proc. z pomocą NBP

Rada Polityki Pieniężnej w protokole po posiedzeniu już kilkukrotnie zwracała uwagę na „brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP.” Wygląda na to, że dziś bank postanowił „pomóc” w dostosowaniu kursu.

Wątpię, aby taka polityka była skuteczna. Jeśli na rynkach zewnętrznych podtrzymają się pozytywne nastroje i apetyt na ryzyko wywołany oczekiwaniami szybszego ożywienia gospodarczego w 2021 r., osłabiony złoty jest tak naprawdę zaproszeniem inwestorów do wejścia na polski rynek po niższej, bardziej atrakcyjnej cenie.

Jedyną rzeczą, którą takimi działaniami można trwale osłabić, to wiarygodność NBP.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.