EUR/PLN pod 4,70

25-11-2022 12:07
Notowanie crossa walutowego EUR/PLN od wczoraj (od około 12:00) jest stale pod poziomem 4,70. W okolicach godziny 10:45 kurs zszedł nawet na chwilę pod 4,69. Dzisiaj notowanie jest na 4,6911.
EUR/PLN pod 4,70

Od początku tego miesiąc kwotowanie tej pary jest raczej mało efektywne i niezbyt się zmienia. W tym roku kurs znajdowało się najniżej tuż przed wojną i był wtedy w okolicy 4,48. Następnie w ramach konfliktu zbrojnego za naszą granicą i z powodu obaw o kryzys energetyczny,  kwotowanie stale rosło, zaraz po napaści na Ukrainę doszło nawet do 4,98 (nie widziano tak wysokiego poziomu od 2001 roku).

W tym tygodniu nie zaprezentowano dużo istotnych danych makroekonomicznych. Jednak te, które podano wychodziły raczej przeciętnie. Produkcja budowlana (środa) znacznie przekroczyła oczekiwania i urosła o 3,9 proc. (spodziewano się +0,9 proc.). Niezbyt dobrze wypadła sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa. Słabo okazały się dane o sytuacji rynku pracy w Polsce. Wskaźnik wynagrodzeń urósł niżej niż przedstawiał to konsensus (13 proc., prognoza wynosiła 14 proc.) i tak samo średnie pensje brutto urosły tylko minimalnie. Dzisiaj GUS zaprezentował  poziom stopy bezrobocia, który okazał się pozostać  na niezmienionym poziomie 5,1 proc., spełniając oczekiwania rynkowe.

Wykres kursu EUR/PLN; interwał dzienny; źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.