EMFX przed minutkami FOMC

07-07-2021 12:54
Milkną echa wtorkowego umocnienia dolara, ale w dniu publikacji protokołu z posiedzenia FOMC apetyt na ryzyko wciąż jest niewielki. Niewielkie zmiany obserwowane są w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie na pozycję lidera rosyjski rubel.
EMFX przed minutkami FOMC

EUR/USD oscyluje w okolicy poziomów odniesienia z uwagą inwestorów zwróconą ku publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Poziom 1,1820 na eurodolarze wypada jednak poniżej technicznego wsparcia i może stanowić pewien sygnał preferencji bezpiecznych przystani. Świadkami takiego ruchu byliśmy we wtorek, kiedy to dolar znacząco się umacniał. W środę siła dolara jest nieco mniejsza, ale rajd ryzyka wytracił paliwo, a inwestorzy preferują utrzymanie bieżących poziomów. 

Spadek apetytu na ryzyko widoczny jest w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie na neutralnych poziomach utknęły korona czeska oraz węgierski forint. EUR/CZK utrzymuje się przy 25,60 pkt., a notowania EUR/HUF oscylują wokół 354 pkt. Większy optymizm obserwowany jest na rynku rubla, któremu sprzyja odbicie ceny ropy naftowej. USD/RUB utrzymuje się jednak przy 74 pkt., gdyż w tle wiszą zapowiedzi interwencji walutowych. 

Złoty wygasił wtorkowe osłabienie, a sytuacja na rynku głównym sprzyja stabilizacji notowań. Lokalnym czynnikiem wywołującym zmienność w najbliższych dniach będzie posiedzenie RPP, jednak nie oczekujemy nagłego zwrotu w polityce pieniężnej. Niższy odczyt CPI z ubiegłego tygodnia potwierdza kierunek działań RPP i sprzyja utrzymywaniu dotychczasowej retoryki. Z tego względu szanse na zmiany w parametrach polityki są niewielkie. Dzień przed posiedzeniem EUR/PLN oscyluje wokół 4,5140, a notowania USD/PLN znajdują się przy 3,8180. Kurs GBP/PLN zatrzymał się 5,2755. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.