EMFX: dobre nastroje w regionie

19-01-2022 13:01
Na szerokim rynku walutowym w środę obserwujemy próbę odreagowania silnego dolara. Wśród walut G10 zielony pozostaje zdecydowanie najsłabszy. Tradycyjnie takie środowisko sprzyja walutom krajów rozwijających się, w tym złotemu.
EMFX: dobre nastroje w regionie

Spekulacje, że Fed może podnieść w marcu stopy procentowe o więcej niż 25pb w obliczu dobrej sytuacji na rynku pracy i wysokiej inflacji wspierały we wtorek dolara, co zepchnęło kurs EUR/USD w okolice 1.1340. Środa przynosi próbę odreagowania, co poprawia sentyment wokół bardziej ryzykownych przedstawicieli FX. 

W Europie Środkowo-Wschodniej względem euro zyskują wszystkie waluty. W środę najsilniejszą walutą jest rosyjski rubel, którego wspierają bardzo wysokie ceny ropy naftowej na rynkach światowych. Przy braku zmian po stronie fundamentalnej notowania czeskiej korony i węgierskiego forinta minimalnie umacniają się, w czym pomaga poprawa sentymentu. EUR/CZK kwotowany jest na poziomie 24,24 pkt., przy kursie EUR/HUF w okolicy 355,8 pkt. 

Złoty na tle rywali nie wypada w środę najlepiej, niemniej wyszedł powyżej poziomów odniesienia. Jastrzębie poczynania Rady Polityki Pieniężnej wreszcie (przy sprzyjającym otoczeniu) dały siłę do umocnienia PLN względem głównych rywali. Sądzimy, że cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce będzie kontynuowany, w związku z czym wciąż w średnim terminie przestrzeń dla silniejszego złotego istnieje. W krótkim terminie duże znaczenie będą odgrywać jednak inne czynniki: globalny sentyment oraz konflikt z KE. Wydaje się, że starcie polityczne na linii Warszawa-Bruksela wchodzi w decydującą fazę (wstrzymanie wypłat części środków). Z pewnością eskalacja tarć byłaby niekorzystna dla złotego. Równie negatywnie wpływać będzie ewentualne umocnienie dolara po rozpoczęciu podwyżek stóp procentowych w USA. W krótkim terminie po serii umocnienia krajowej waluty presja negatywnego sentymentu może być znacząca. 


Notowania instrumentu EURPLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.