EMFX: apetyt na ryzyko nie słabnie

24-05-2021 13:13
W poniedziałek dolar należy do najsłabszych walut z koszyka G10, co z kolei wspiera waluty regionu CEE. W całym segmencie walut krajów rozwijających się traci rosyjski rubel.
EMFX: apetyt na ryzyko nie słabnie

Przy braku zmian po stronie fundamentalnej kurs EUR/USD rośnie do 1,2220 i utrzymuje się w blisko tygodniowej konsolidacji. Turbulencje na rynku krypto nie zakłóciły handlu na innych klasach aktywów, a apetyt na ryzyko na FX jest niezmieszany.

Notowania walut z Europy Środkowo-Wschodniej utrzymują się wyżej, pomimo silniejszego euro. EUR/CZK cofa się do 25,40, a lider regionu, węgierski forint, jest najsilniejszy względem euro od sierpnia ubiegłego roku. Kurs EUR/HUF znajduje się na poziomie 347,6 pkt. Najsłabszy w regionie w poniedziałek jest rubel, jednak w dalszym ciągu są to poziomy w okolicy 74 pkt.

Złoty znajduje się w środku regionalnej stawki. Dobre dane z gospodarki nie wpłynęły znacząco na rynek złotego. Jak we wszystkich regionach, tak i w Polsce kluczowym tematem w debacie ekonomicznej pozostaje inflacja. Naszym zdaniem obecna RPP jest w stanie jeszcze przez pewien czas akceptować szybszy wzrost cen i pojedyncze głosy ze strony jastrzębiej części Rady nie wpływają na postrzeganie złotego. Niemniej rynek dyskontuje możliwość podwyżki stóp procentowych, co skutkuje silniejszym złotem. EUR/PLN zbliża się do ważnej linii wsparcia i w poniedziałek oscyluje wokół 4,4880. Notowania USD/PLN znajdują się na poziomie 3,6750. Najniżej od marca spadły notowania GBP/PLN. Kurs znajduje w okolicy 5,1920.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.