!!! EBC podnosi stopy o 50 pb.

16-03-2023 14:24
Europejski Bank Centralny zdecydował się na podwyżkę stóp o 50 pb. Obecnie stopa refinansowa wynosi 3,50 proc., a wskaźnik depozytowy jest na poziomie 3,00 proc.. Notowanie EUR/USD na samą decyzję urosło i jest obecnie na poziomie 1,0597.

Decyzja nie jest zgodna z oczekiwaniami. Od paru dni czasu spodziewano się mniejszego ruchu (np. +25 pb). 

W komunikacie ECB widzimy. że sektor bankowy jest odporny na obecne zawirowania. Inflacja zasdaicza ma wynieść w 2023 średnio 5,3 proc., a w 2024 będzie to już 2,9 proc.. EBC jest gotowe do odpowiedzi w sprawie stabilności cen.

O 14:45 odbędzie się jeszcze konferencja prasowa, na której głos zabierze zarząd EBC z Christiną Lagarde na czele. Jutro natomiast zostanie podany wskaźnik inflacji konsumenckiej HICP dla całej strefy.

Od momentu publikacji EUR/USD zeszło w dół o około 25 pipsów i jest obecnie na poziomie 1,0571 (na samą publikację zaczeło rosnąć). Niemiecki indeks Dax spadł o 0,28 proc..

Wykres stóp procentowych w strefie euro; źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.