EBC: dzisiaj raczej nic się nie wydarzy

14-04-2022 10:28
O 13:45 Europejski Bank Centralny będzie podejmował decyzję w sprawie stóp procentowych. Oczekiwania wskazują brak jakiejkolwiek zmiany. O 14:30 rozpocznie się konferencja prezeski Lagarde. Rynek będzie szukał odpowiedzi na pytanie, czy w EBC jastrzębie uzyskały przewagę.
EBC: dzisiaj raczej nic się nie wydarzy

Ostatnio pojawiały się komentarze członków Rady wskazujące na zwiększoną skłonność do podwyżek stóp, niezależnie od tego, czy byli to członkowie z obozu gołębi czy jastrzębi. Ci pierwsi woleliby podjąć działania jesienią, a ci drudzy są skłonni na zmianę parametrów polityki monetarnej bliżej końca roku. To podstawowe podejście prawdopodobnie zostanie oficjalnie utrwalone w dzisiejszej decyzji i może nawet stanowić pewne wsparcie dla euro przed świętami Wielkanocnymi.

Podstawowym zmartwieniem dla decydentów jest tlący się na horyzoncie kryzys energetyczny. Jego wybuch miałby ogromny wpływ na gospodarki europejskie i mógłby skłonić Radę do opóźnienia ewentualnych podwyżek stóp.

Zakładam, że dopóki rynek nie będzie miał pewności , że EBC zwiększy koszt pieniądza w IV kwartale, euro będzie znajdowało się pod presją spadkową. Wspólna waluta nadal w średnim terminie powinna ustępować dolarowi. Dzisiaj momentu przełomowego nie powinniśmy się spodziewać. Decydenci z EBC będą prawdopodobnie chcieli poczekać na rozwój wydarzeń na froncie i z pewnością strategia „wait and see” będzie kontynuowana.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.