Dzień z Fed

22-09-2021 09:25
Rynki finansowe nie znoszą próżni i w momencie, kiedy sytuacja wokół Evergrande zaczyna się stabilizować, do gry wchodzi Rezerwa Federalna, która w środę zadecyduje ws. poziomu stóp procentowych.
Dzień z Fed

Evergrande poinformował obligatariuszy, że będzie w stanie uregulować część odsetkową należną w najbliższy czwartek. Nie jest jednak jasne co stanie się z częścią kapitałową. Kiedy emocje wokół chińskiego dewelopera nieco opadły inwestorzy błyskawicznie muszą przejść do obserwacji poczynań Rezerwy Federalnej, która w środę późnym wieczorem podejmie decyzję ws. poziomu stóp procentowych. O ile przesądzone jest, że Fed nie zmieni poziomu stóp procentowych (najpierw należy ograniczyć QE), o tyle rynek spiera się odnośnie tego, czy FOMC w komunikacie zaprezentuje szczegóły wychodzenia z programu skupu aktywów. W mojej opinii stanie się to dopiero na listopadowym posiedzeniu (choć i w tym przypadku trudno oczekiwać, aby Fed wyznaczył sobie klarowną datę), ale to nie znaczy, że wydźwięk całego wydarzenia będzie jednoznacznie gołębi. Z uwagą należy śledzić publikacje tzw. dot plot chart, a więc wykresu przedstawiającego oczekiwania członków FOMC odnośnie ścieżki stóp procentowych. W tym przypadku możliwe jest, że większa liczba przedstawicieli Rezerwy wskażę na podwyżki już w 2022 roku. Z perspektywy rajdu ryzyka wskazania na podwyżki w 2022 roku byłoby niekorzystne, gdyż oznaczałoby definitywną konieczność szybkiego wychodzenia z programu luzowania ilościowego. W mojej opinii ta kwestia jest już przesądzona, ale rynek wciąż szacuje, kiedy (nie „czy?rdquo;) Fed rozpocznie zacieśnianie monetarne. W środę o poranku kurs EUR/USD utrzymuje się w okolicy poziomów odniesienia, przy 1,1725.

Złoty, choć minimalnie się umacnia, to wciąż pozostaje jedną z najsłabszych walut krajów rozwijających się. W obecnym otoczeniu złoty nie ma większych szans na umocnienie względem głównych rywali, gdyż poza oczywistą awersją do ryzyka, złotemu brakuje wsparcia ze strony banku centralnego. W odróżnieniu od innych banków centralnych w regionie NBP utrzymuje akomodacyjną politykę pieniężną, co sprawia, że nawet jeśli inwestor potrzebuje ekspozycji na region Europy Środkowo-Wschodniej, to wybiera koronę czeską lub węgierskiego forinta. Z tego też względu HUF/PLN urósł do 1,3080, a notowania CZK/PLN oscylują wokół 0,1820. Węgierski bank centralny wprawdzie podniósł we wtorek główną stopę procentową, ale nie o 25 pkt. bazowych, tak jak oczekiwał rynek, a o 15 pb. Obecnie główna stopa procentowa na Węgrzech wynosi 1,65 proc. Pomimo pewnego zaskoczenia MNB pozostaje jastrzębio nastawiony, a nieustępująca inflacja podsyca oczekiwania wyraźniejszych ruchów ze strony banku centralnego.  

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.