Dolar stabilny mimo gołębiego Fed

24-02-2021 14:32
Rynek walutowy w środę wykazuje się nadzwyczajną odpornością na wystąpienie szefa Fed Powella. Dolar umacnia się po południu pomimo gołębiej retoryki Fed. Waluty EM oddają pole bezpiecznym aktywom.
Dolar stabilny mimo gołębiego Fed

We wtorek Powell wystąpił w Kongresie, gdzie podtrzymał gołębią retorykę Rezerwy ignorując przy tym wzrost rentowności papierów skarbowych. Powell podkreślił, że gospodarka znajduje się daleko od celów Fed, co implikuje ekspansywną politykę monetarną. Pomimo to dolar pozostaje nieco mocniejszy z kursem EUR/USD w okolicy 1,2140.

Stabilności rynku nie wykorzystują waluty regionu. Kurs EUR/HUF rośnie w środę o 0,3 proc. do poziomu 359 pkt. Słabsza od forinta jest jedynie korona czeska, która traci 0,4 proc. w relacji do euro. Kurs EUR/CZK oscyluje wokół poziomu 25,98 pkt. Najsilniejszą walutą EM jest rosyjski rubel, który zyskuje na fali wzrostu ceny ropy naftowej. Kurs USD/RUB spada w okolice 73,65

Na tym tle złoty plasuje się w połowie stawki. Niemniej od strony fundamentalnej brakuje sygnałów, które przemawiały by za słabością rodzimej waluty. W tle pojawiają się sygnały niepokoju związane z kredytami frankowymi, ale naszym zdaniem reakcja jest przedwczesna. Kurs EUR/PLN rośnie do poziomu 4,5210, a USD/PLN znajduje się 0,4 proc. wyżej, na poziomie 3,7240. Rodzima waluta najsłabiej wypada w relacji do funta szterlinga z kursem GBP/PLN na poziomie 5,2572.

Zastrzeżenia prawne