Dolar hamuje waluty EM

02-03-2021 13:00
Na rynek walutowy wraca siła dolara, co powstrzymuje waluty krajów rozwijających się przed umocnieniem. Lokalne czynniki tracą na znaczeniu, wobec trendów panujących na rynku.
Dolar hamuje waluty EM

Euro jest we wtorek jedną z najsłabszych walut z grupy G10, co łagodzi negatywne efekty umocnienia dolara dla walut regionu. Kurs EUR/USD spada o 25 pipsów do poziomu 1,2025.

Powoduje to, że osłabienie walut regionu jest mniej widoczne w parach z euro. Kurs EUR/CZK rośnie minimalnie do 26,15 pkt. W okolicy poziomów odniesienia znajduje się kurs EUR/HUF. Po południu oscyluje on w okolicy 364 pkt.

Najsłabiej w regionie wypada złoty, który nie może otrząsnąć się po serii spadków. Rynek szacuje koszty przewalutowania kredytów frankowych dla sektora bankowego co stanowi lokalny element ryzyka dla złotego. Niemniej główna presja płynie z rynku głównego. Kurs USD/PLN rośnie we wtorek do poziomu 3,7730. EUR/PLN zyskuje 0,15 proc. i oscyluje wokół 4,5380. Silna deprecjacja widoczna jest również względem funta. Kurs GBP/PLN rośnie do poziomu 5,2513.

Notowania EUR?PLN, interwał: H4. źródło: TMS BrokersNotowania EUR?PLN, interwał: H4. źródło: TMS Brokers

Na wykresie EUR/PLN widoczne jest wybicie górą z klina, którego górne ograniczenie stało się pierwszym istotnym wsparcie. W poniedziałek kluczowa od strony technicznej była obrona dwustu sesyjnej średniej kroczącej, która podtrzymała krótkoterminowy trend wzrostowy.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.