Dobre dane z Wielkiej Brytanii

14-01-2022 08:30
Porcja danych z Wielkiej Brytanii przynosi dobre wieści dla funta. Solidna sytuacja gospodarcza w kraju w mojej opinii pozwoli na podwyżki stóp procentowych. Dane wprawdzie są mocno historyczne, ale reprezentują okres, kiedy na Wyspach szerzył się wariant Omikron koronawirusa. Tym bardziej solidne wartości wskaźników makroekonomicznych powinny cieszyć rynek.
Dobre dane z Wielkiej Brytanii

W listopadzie wartość produkcji przemysłowej rosła o 1 proc. m/m i choć w ujęciu rocznym wskaźnik wypada nieco gorzej, to nie wskazuje to na większe perturbacje w sektorze. Jednocześnie dynamika PKB rosła o 0,9 proc. m/m (prog. 0,4 proc. m/m). 

Notowania GBP/USD wybijają się z kanału spadkowego i z perspektywy analizy technicznej otwierają drogę do okolic 1,39 pkt. W centrum uwagi są działania Banku Anglii, który szykuje się do podwyższania stóp procentowych. Z pewnością piątkowe dane nie stoją na przeszkodzie w rozpoczęciu zacieśniania monetarnego, ale rynek będzie obserwował determinację decydentów, co sprawia, że to ich wypowiedzi mogą być w tej chwili istotne dla sentymentu wokół funta. 


Notowania instrumentu GBPUSD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne