Dobre dane z Wielkiej Brytanii

12-05-2021 08:17
Porcja danych z brytyjskiej gospodarki pozytywnie nastraja rynek. Koniunktura poprawia się wraz z odchodzącymi restrykcjami epidemicznymi.
Dobre dane z Wielkiej Brytanii

Kraj, który jeszcze zimą zmagał się z gigantycznym kryzysem zdrowotnym powoli wychodzi na prostą. Dynamika PKB w ujęciu m/m wzrosła o 2,1 proc. (prog. 1,5 proc. m/m). Cały pierwszy kwartał zakończył się minimalnie niższym niż oczekiwano spadkiem PKB (-1,5 proc. kw/kw vs -1,6 proc. kw/kw oczekiwany), a w ujęciu rocznym odnotowano stabilizację. (-6,1 proc. r/r). 

W Wielkiej Brytanii szczególnie uwidacznia się wpływ masowych szczepień na gospodarkę. W kraju przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID19 podano ponad 15 mln obywateli, co skutkuje spadkiem dobowej liczby zakażeń oraz stopniowym luzowaniem restrykcji epidemicznych. To pozytywnie wpływa na sektor usług, który szczególnie ucierpiał podczas pandemii. Swoje dokłada również rozpędzony przemysł. Wartość produkcji sprzedanej przemysłu rosła w marcu o 1,8 proc. m/m.

Dane do minimalnego umocnienia wykorzystuje funt brytyjski. GBP/USD podbija o 15 pipsów do 1,4127, choć umocnienie dolara ogranicza pole do ekspansji. Futures na brytyjski indeks FTSE100 zniżkuje o 0,5 proc. 

Zastrzeżenia prawne