Dobre dane o sprzedaży detalicznej

23-11-2021 11:53
Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w październiku o 14,4 proc. r/r, wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ujęciu realnym (skorygowanym o inflację) wzrost opiewał na 6,9 proc. r/r przy oczekiwaniach na poziomie 6,4 proc. r/r.
Dobre dane o sprzedaży detalicznej

Rozkładając rezultat na czynniki pierwsze widać, że największą kontrybucję do wyników miały kategorie związane z odzieżą, a także paliwa. W przeważającej mierze jest to efekt łagodnego lockdownu z drugiej fali epidemii, który obniżał aktywność gospodarczą na przełomie III i IV kwartału ubiegłego roku. Jedyną kategorią, której dynamika w ujęciu rocznym była ujemna są pojazdy samochodowe, co jest naturalnym efektem obniżonej podaży.

Sądzę, że sprzedaż detaliczna może w kolejnych miesiącach powrócić do przedpandemicznego trendu. Wprawdzie wysoka inflacja może zniechęcać do zakupów, ale zbliżający się okres świąteczny, to czas kiedy konsumenci akceptują wyższe ceny.

Z perspektywy rynku odczyt zmienia niewiele. Złoty kontynuuje przecenę, a na Giełdzie Papierów Wartościowych dominują niedźwiedzie. Notowania kontraktu PL20 wypadły poniżej istotnego wsparcia, co utrudnia odbicie.

Notowania instrumentu PL20, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.