Dobre dane będą wspierać USD

01-08-2023 12:22
Po ubiegłotygodniowych danych na temat PKB USA za II kwartał, które wsparły dolara amerykańskiego, pojawia się teraz pytanie, czy dane makro z tego tygodnia potwierdzą obraz miękkiego lądowania gospodarki Stanów Zjednoczonych. Kurs EURUSD znajduje się blisko, lecz cały czas pod poziomem 1,10.

W tym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się piątkowy raport z rynku pracy. Fed będzie chciał mieć pewność, że nadmierna presja płacowa nie zagraża trwałemu spadkowi inflacji, zanim ogłosi, że cykl podwyżek stóp został zakończony.

Dziś poznamy indeks ISM dla przemysłu, który jest uznanym wskaźnikiem nastojów. Czwartkowe dane o PKB potwierdziły, że gospodarka USA wzrosła bardziej niż oczekiwano. To, co jest decydujące dla przyszłych perspektyw Fed, a przede wszystkim dla dolara, to głównie to, czy ta pozytywna dynamika będzie kontynuowana.

Silne dane stanowią wsparcie dla USD. Będą one bowiem podsycać obawy jastrzębi w FOMC, że Fed nie zrobił jeszcze wystarczająco dużo, aby trwale schłodzić gospodarkę i zapewnić powrót inflacji do celu. Jeśli kolejne odczyty makro będą zaskakiwać na plus, wówczas rynek coraz bardziej będzie skłaniał się do scenariusza możliwych dalszych podwyżek stóp procentowych w USA.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.