Dane z Europy bez wpływu

05-10-2020 10:51
Za nami rewizje PMI z Eurolandu i Wielkiej Brytanii oraz indeks nastrojów Sentix, ale nie widać większej reakcji. Jedyne istotne zaskoczenie, to wyższy odczyt PMI dla brytyjskiego sektora usługowego – 56,1 vs 55,1. GBP/USD wstępne podskoczył o 25 pipsów do 1,2964, ale szybko oddał większość wzrostów. Rynek będzie oszczędzał siły na potencjalne nagłówki w temacie negocjacji brexitu.
Wielka Brytania: PMI dla usług; Źródło: IHS Markit, CIPS
Wielka Brytania: PMI dla usług; Źródło: IHS Markit, CIPS

Wracając do PMI, wzrost utrzymał się na stabilnym poziomie nawet po zniesieniu rządowego planu dotacji dla restauracji, a firmy kontynuowały redukcję miejsc pracy w miarę zmniejszania się programów wspierania zatrudnienia. Markit ostrzegł, że optymizm na nadchodzące miesiące ostygł w wyniku nowej fali ograniczeń dotyczących koronawirusa, co oznacza, że „ryzyko na nadchodzące miesiące jest wypaczone” w stronę negatywną.

Dane z Eurolandu wypadły nieco lepiej od oczekiwań. PMI dla sektora usługowego całego bloku skorygowano do 48 z 47,6. PMI Composite poprawił się do 50,4 z 50,1. Niemcy były jedynym krajem strefy euro, który we wrześniu odnotował solidny wzrost gospodarczy, a znaczna część regionu odczuwała skutki słabości sektora usługowego.

O pogorszeniu nastrojów w Europie świadczy spadek indeksu Sentix do -8,3 z -7,99, choć spadek jest mniejszy niż oczekiwano (-9,3). EUR/USD jest nieco wyżej na 1,1741, korzystać z porannego optymizmu na europejskich giełdach.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.