Czy dzisiejsze dane wskazują na dalsze podwyżki stóp w strefie euro?

31-07-2023 14:27
Choć inflacja zasadnicza w strefie euro w lipcu spadła z 5,5 proc. do 5,3 proc. to wskaźnik bazowy jest stabilny i wskazuje ten sam poziom jak miesiąc wcześniej czyli 5,5 proc. Spadek tego pierwszego wynikał wyłącznie z faktu, że ceny żywności wzrosły nieco mniej niż rok wcześniej a ceny energii spadły jeszcze mocniej.
Czy dzisiejsze dane wskazują na dalsze podwyżki stóp w strefie euro?

W nadchodzących miesiącach ogólna, jak i bazowa stopa inflacji prawdopodobnie ulegną dalszemu obniżeniu. Jednak ze względu na rosnące koszty wynagrodzeń, a tym samym jeszcze silniejszy wzrost cen usług, w szczególności inflacja bazowa prawdopodobnie pozostanie znacznie powyżej celu EBC, który plasuje się na poziomie 2 proc.

Dzisiejsze dane nie dają mocnych argumentów „gołębiom” z Rady Prezesów EBC do podjęcia decyzji o zakończeniu cyklu lub zrobieniu pauzy w podwyżkach stóp procentowych. Euro jednak nie zareagowało jakoś znacznie na dzisiejsza publikację.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.