CPI z USA numerem jeden w przyszłym tygodniu

07-10-2022 13:36
Wydaje się, że numerem jeden pod kątem ważności danych makro w przyszłym tygodniu będzie inflacyjny odczyt z amerykańskiej gospodarki. Pod lupę brany będzie indeks CPI ale również a może i przede wszystkim wskaźnik bazowy. To wszystko w czwartek o 14:30.

Presja cenowa w USA łagodnieje ale bardzo powoli. Prawdopodobnie we wrześniu wskaźnik inflacji ponownie nieco spadł, ale ten po wyłączeniu żywności i energii prawdopodobnie kolejny raz wzrósł.

Oczekiwany wyższy odczyt (6,5 proc.) to pokłosie wzrostu czynszów. Pamiętajmy, że koszty mieszkaniowe są najważniejszą pozycją w koszyku dóbr. Z kolei spadek cen używanych aut będzie nieco tłumił wynik. W średnim okresie dane z sektora nieruchomości wskazują na nieco wolniejszy wzrost czynszów, co może stopniowo zmniejszać bazową presję inflacyjną.

Perspektywy dla inflacji zasadniczej są lepsze. Tutaj dalszy spadek cen benzyny łagodzi sytuację. Ponadto wzrost cen żywności powinien powoli tracić impet.

Dane są szczególnie ważne, ponieważ będą mogły wpłynąć na kolejną decyzję Rezerwy Federalnej. W tym roku zaplanowane są  jeszcze posiedzenia listopadowe oraz grudniowe. Niższe odczyty będę wodą na młyn wszystkich tych uczestników rynku, którzy oczekują złagodzenia polityki monetarnej przez Fed. Wyższe wręcz przeciwnie – utrzymania obecnego tempa zacieśniania lub jego podwyższenia.

Inflacja w USA, CPI, wskaźnik bazowy, dekompozycja, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.