Composite PMI dla całego Eurolandu zapala światło ostrzegawcze

23-10-2020 10:24
W październiku Composite PMI dla strefy euro spadł tylko do 49,4 z 50,4, nieco lepszy wynik od konsensus 49,2 i na pewno dużo lepszy niż dyskontował rynek w obliczu nasilenia oznak drugiej fali pandemii COVID-19 w Europie.
Composite PMI dla całego Eurolandu zapala światło ostrzegawcze
Composite PMI dla całego Eurolandu zapala światło ostrzegawcze

EUR/USD pnie się do 1,1840, choć w komentarzu do danych Markit zaznacza, że „strefa euro jest narażona na zwiększone ryzyko zaliczenia drugie dna recesji, ponieważ druga fala zakażeń wirusem doprowadziła do ponownego spadku aktywności biznesowej w październiku”.

Dane są lepsze (wobec obaw) na dziś, ale niepokojące w dłuższym horyzoncie. Jednak rynek zdaje się rozgrywać długofalowe ryzyka płynące z pandemii przez pryzmat pomocy fiskalnej/monetarnej, jaka może zostać wprowadzona do walki z gospodarczymi skutkami COVID-19 i to osłabia skalę awersji do ryzyka.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.